Brafitting neboli správná velikost podprsenky

brafitting

Správná velikost podprsenky je základ, nebo také fungujeme na základech bra-fittingu. Co to bra-fitting je, jak to funguje? Je poradenství vedoucí k správné podprsence marketingový tah, nebo má bra-fitting i přidanou hodnotu pro zákaznici? Na to vše má odpověď tento článek.

Co je to bra-fitting?

Bra-fitting, (fitting, poradenství při výběru spodního prádla) není jenom „Kouknu a vidím“. Jde o ucelenou službu doporučení správné podprsenky, spodního prádla nebo plavek s cílem formování postavy, odstranění některých problémů souvisejících s nesprávným výběrem spodního prádla nebo plavek. Součástí kvalitního bra-fittingu by měla být komunikace se zákaznicí o tom, proč ji doporučujeme velikost, střih, materiál a jak správně prádlo obléci, případně taky kde dělala u předchozího výběru největší chyby.

Z čeho se skládá kvalitní bra-fitting?

 • Určení správné velikosti
 • Doporučení vhodného střihu a materiálu
 • Vysvětlení způsobu správného oblečení podprsenky
 • Komunikace se zákaznicí (o velikosti, o problémech, o chybách, o doporučeních ve střihu, atd.)

Jaká je přidaná hodnota bra-fittingu pro zákaznici?

 • Vyšší opora poskytnutá poprsí (snížení bolesti v prsou – sport, neomezený pohyb)
 • Snížení zdravotních rizik (otlaky od kostice, zapařeniny, tuhnutí šíje, migrény, bolesti zad, atd.)
 • Formování postavy (zvednutí povislého poprsí, jednodušší nákup konfekce)
 • Prevence poklesu poprsí
 • Zvýšení sebevědomí
 • Snížení nepohodlí plynoucího ze špatné podprsenky (padající ramínka, vypadávající prsa)
 • Zlepšení držení těla

Jak probíhá bra-fittingové poradenství?

I když je pro mnoho žen nákup spodního prádla stresující, nákup s bra-fittingem by měl být příjemnou záležitostí. Odborně vyškolený personál (bra-fitter) Vám nikdy nedá dvacet podprsenek a nenechá Vás v kabince bez pomoci.

Na začátku se zeptá na Vaše představy, zkušenosti a pocity. Pak Vás může, ale nemusí přeměřit metrem a dá vám obvykle 1-2 zkušební podprsenky. Pokud Vás bra-fitterka nezměří, neznamená to, že něco zanedbala. Krejčovský metr se spíše používá jako nástroj k znázornění – např. pomocí metru je bra-fitterka schopna názorně ukázat, jak velký je obvod 85 a nemá smysl ho nosit, pokud má žena pod prsy 64 cm.

Jsou to zkušební podprsenky, pomocí kterých se dostaneme k správné velikosti i střihu. Dobrá bra-fitterka ukáže, jak správně podprsenku obléci, jak dotáhnout ramínka, zkontroluje správné vedení kostice. Zeptá se na pevnost obvodu, Vaše pocity, tvar poprsí. Pokud vše sedí a vy jste spokojena, nabídne Vám podobné typy podprsenek, ve velikosti, kterou jste spolu odladili. Dále pak můžete zkoušet sama, nebo s pomocí personálu.

Důležité je, že konečné rozhodnutí o výběru je vždy na zákaznici. Ani nejlepší odbornice by Vás neměla tlačit do podprsenky ve které se necítíte.

V souvislosti s bra-fittingem mají ženy často dvě otázky:

Musí být prodavačka se mnou ve zkušební kabince?

Pokud chcete, aby Vám prodavačka – bra fitterka správně poradila, musí vidět, zda podprsenka sedí správně, zda ji máte správně oblečenou případně správně nastavenou. To poslepu nelze. Odbornice by ale měla vycítit Váši intimní oblast, do kabinky nevcházet bez optání, vysvětlit Vám co právě dělá a proč. Vždy by s Vámi měla jednat citlivě a taktně.

Bude mi prodavačka sahat na ňadra?

Závisí od situace. Určitě by neměla bez Vašeho souhlasu. Někdy se ale ženy nedokážou do podprsenky správně obléci, i když jim prodavačka ukáže jak to udělat. Mnoho žen si musí správné oblečení podprsenky natrénovat a nedaří se jim to ani na několikátý pokus. Pokud tedy zákaznice souhlasí, je prospěšné pro obě strany na poprsí sáhnout a pomoci ho dostat do správné polohy.

Kdy a kde se objevil pojem „brafitting“?

Pojem bra-fitting je relativně nový, začal se objevovat až po roce 2000, kdy největší společnosti vyrábějící spodní prádlo uznaly, že ženské poprsí nelze zaškatulkovat do deseti velikostí. Výrobci postupně začaly rozšiřovat svou nabídku velikostí, vylepšili materiály i střihy. Leadři na trhu pak kolem roku 2008 nabízeli košíčky o velikostech K (rozdíl mezi obvodem a mírou přes prsy kolem 50 cm). Zákaznice ale s novým číslováním neměly žádné zkušenosti a i přes značné nepohodlí zůstávaly u svých původních velikostech. Vznikl pojem bra-fitting – zjednodušeně cesta hledání správné velikosti podprsenky.

Postupně se začínají objevovat prodejci spodního prádla, který využili inovací výrobců a na kvalitním poradenství a odbornosti si zakládají. Svůj personál nechávají přeškolit nejčastěji přímo výrobcem, sledují vývoj, nové střihy a trendy. Nabízí široký rozsah velikostí. Mohou pak jako součást prodeje spodního prádla nabízet i kvalitní bra-fitting.

Jak rozeznám zda je prodejce schopen poskytnout kvalitní poradenství nebo lze jenom o marketingovou akci bez přidané hodnoty?

Poradenství při výběru spodního prádla je trendy, a bývá často zneužíváno pro marketingové účely. Rozeznat kvalitního prodejce může být pro běžnou zákaznici velmi složité. Hezké logo, známá tvář na plagátu či známá značka nemusí být zárukou kvalitních služeb. Jak se tedy zorientovat? Pokud prodejce nabízí jenom košíčky A – D, nemá dostatečnou nabídku zboží, a tudíž ani zkušenosti, aby mohl poskytovat poradenství. Zeptejte se ho tedy na šíři nabídky – ti dobří nabízí minimálně 10 velikostí košíčků a 5 velikostí obvodů, ti nejlepší jich mají ještě více. Ptejte se taky personálu, jak získal své zkušenosti, kde a kým byl školen. Ať Vám neradí hostesky s 5 minutovým školením, najaté jenom na týdenní marketingovou akci.

 

Napsat komentář