Jak vybírat plavky

Plavky jsou velice citlivým kouskem oblečení, který musí vydržet extrémní podmínky a přitom si zachovat co nejdéle reprezentační vzhled. Musí vydržet prudké slunce, chlor, slanou vodu, opalovací prostředky, pocení, písek, skály, namáčení a zase sušení několikrát v průběhu dne, a někdy ještě mnohem více. a co dát pozor od výběru přes péči až po uskladnění.

 

Již při výběru plavek by jste měla zohlednit účel jejich použití a Vaše očekávání. Pokud plánujete hodně plavat v bazénech, vybírejte plavky se zvýšenou odolností vůči chloru. Obzvlášť důležité je myslet na zvýšenou odolnost v případě návštěvy termálních lázní. Horké bazény jsou extrémně chlorované a spolu s vysokou teplotou vody nad 40ºC mohou být vražednou kombinací pro citlivé elastické materiály plavek. Většina plavek značky Freya a Fantasie obsahuje vysoký podíl vláken EXTRA LIFE LYCRA®, které mají zvýšenou odolnost vůči chloru až o 25%. Ověřte si ale, zda jsou to i ty Vámi vybrané.

v bazénu.jpg

Pokud máte ráda české přírodní vody a přehrady, nečekejte že bílé plavky zůstanou bílé i na konci sezóny. Vybírejte radši plavky temnějších barev, které nezaskočí zelený nádech.

Pro větrnou destinaci nebo jste-li citlivá na chlad a vlhko, připravte si radši plavky dvoje, jedny na převlečení. Doporučujeme plavky s lehčích materiálů, nevyztužené, aby co nejrychleji vyschly. Vlákno EXTRA LIFE LYCRA®, dle výrobce nabízí až 50% rychlejší schnutí plavek, při použití několika vrstev a řasení plavek to můžeme cítit ale jinak. Plavky s hrubší pěnovou výztuží v podprsence nasávají vodu a na těle schnou velice dlouho. Pokud potřebujete přidat objem v podprsence, zkuste plavky Huit, které mají Air – vzduchový polštářek, který nenasákne. Navíc ho lze v případě potřeby vybrat.

Lycra Xtra Life.jpg

Plavky v neonových zářivých barvách jsou neodolatelně svěží. Na prudkém slunci a při častém namáčení postupně blednou. Tomuto faktu nelze zabránit. Výrazné neonové barvy jsou k blednutí více náchylné.

Mimo účel použití je důležitá správná velikost plavek. Plavky v nesprávné velikosti odhalí mnoho nedokonalostí postavy a navíc mohou celou dovolenou znepříjemnit.

Plavkový top, i když je vyroben z elastického materiálu, by měl poskytnout dostatek opory, stejně jako podprsenka. Obvod musí být dostatečně pevný, aby poprsí hezky podepřel. Případná kostice musí správně lemovat prsy. Poprsí by nemělo vypadávat spodem topu ani se přelévat z výstřihu. Ramínka jsou obvykle tenčí a více elastické než u podprsenek, jejich zařezávaní nemusí být příjemné. Pokud na pláži sportujete nebo máte děti, ujistěte se již při výběru, že prsa z podprsenky nevypadnou ani při prudších pohybech nebo v předklonu.

Pro plné poprsí lze vybrat i moderní bandážové plavky nebo plavky vcelku. Pro oporu poprsí a případně pro jeho zvednutí by měly obsahovat skrytou kostici, aby poskytly většímu poprsí oporu a byly dostatečně pevné.

Pokud je to možné vyzkoušejte několik střihů spodního dílu plavek. Kalhotky mohou být vyšší i nižší, více či méně vykrojené. Dobrou volbou je řasení v boční části, kterým lze výšku kalhotek nastavit. Efektní a dívčí jsou kalhotky se všitou sukýnkou, které hezky zahalí boky – vhodné jsou i na plážové sporty. Více vykrojené kalhotky opticky prodlouží nohy, ty šortkové zase zakryjí nedokonalé boky. Útlé ženy mohou sáhnout po kalhotkách s volánkem, který jim přidá křivky. Častou volbou jsou kalhotky s ohrnovacím lemem – výšku kalhotek a případné zamaskování ochablého bříška lze hezky korigovat. Navíc velmi měkkce lemují boky a nezaříznou se.

Plavkový materiál se vlivem vody mírně povolí, je tak lepší vybrat plavky mírně pevnější než volné. Ať vám neuplavou. 🙂

A nakonec nezapomeňte na doplňky – pareo, lehounké šaty nebo kaftan bude k plavkám hezky ladit a určitě ho využijete, když si zaskočíte pro letní dobrotu nebo osvěžující drink. Hezky a příjemně zahalí, budete se cítit sebevědomě a žensky.

Plážové šaty, kaftan, pareo

Napsat komentář