Správná velikost podprsenky – jak důležitý je pevný obvod?

pevny-obvod podprsenky

Správná velikost je alfou a omegou při výběru spodního prádla. Podprsenky i kalhotky mohou být nádherné, sexy, vyrobené z luxusních materiálů,… ale pokud nemají naši velikost, jsou všechny klady k ničemu. Jak najít tu správnou velikost a vyznat se v číslovaní?

U nás v Bra Expert velikostí vždy začínáme. Jedna z prvních otázek je pravděpodobně: <<Máte u nás již určenou velikost? Byla jste již u nás změřena?>> nebo nějak podobně. Samozřejmě můžete si také vybírat očima, to děláme přece všechny, ale větší a konkrétnější výběr Vám nabídneme až po zjištění Vaší velikosti.

 

Mnoho žen si myslí, že svou velikost zná, a několik let ji nemění. Dle naší zkušenosti je opak pravdou. Minimálně 8 z deseti žen nosí úplně nevhodnou velikost podprsenky. Některé ženy sice nosí správnou velikost nebo velikost blížící se té správné, ale často si neuvědomují, že velikost může být odlišná u různých výrobců. Někdy značně. Jak je to možné? A jak se v tom vlastně vyznat.

 

Učit se od našich maminek by nebylo vhodné. Tak, jak jde kupředu vývoj technologií, jde kupředu i vývoj spodního prádla. Systém číslování 1, 2, 3, 4, který byl jediným číslováním cca do roku 1990 již není aktuální. U některých hlavně italských značek ho ještě možná najdete, ale obvykle již mají uvedené číslovaní i v systému obvod-košíček. Hledejte na štítku.

 

Nejčastější označení velikosti podprsenky je dnes tzv. číslo-písmeno, nebo obvod-košíček, např. 75B. Jak již zmíněno, číslo udává velikost obvodu a písmeno hloubku košíčku. Podívejme se tedy blíže na číslování obvodu.

 

Velikost obvodu u podprsenky je vyjádřená v číslech, které jsou násobky pěti a u nejmenších velikostí začínají 60, nejčastější jsou 70, 75, 80, a u největších mohou končit kolem 130. Výpočet správné velikosti obvodu ale není tak jednoduchá jak se na první pohled může zdát, jeho výběr ovlivňují tyto faktory:

 

Míra pod prsy naměřená v centimetrech

Míra pod prsy naměřená v centimetrech se obvykle zaokrouhlí k nejbližší velikosti, nejčastěji směrem dolů.

Konfekční velikost

Namísto míry pod prsy můžeme u rovnoměrné postavy vycházet z konfekční velikosti. Jelikož jsou ale i mezi konfekčními velikostmi značné rozdíly, berme tento výpočet pouze orientačně. V každém případě ale žena nosící velikost S, nebude nosit podprsenku obvodu 85. Tedy pokud by měla správnou velikost.

konfekční velikost XS S M L XL XXL
velikost obvodu 60 65 70 75 80 85

Velikost poprsí

Ne, není to omyl, velikost poprsí má zásadní vliv na výpočet obvodu. Obvod podprsenky je její nejdůležitější částí, správně by měla unést 70% váhy poprsí. Pokud Vám po sundaní ramínek podprsenka spadne až k pasu je obvod příliš volný. Mnoho žen se ptá, zda musí být obvod podprsenky těsný. Moje odpověď je ne, obvod podprsenky nemusí být těsný, ale tak pevný aby udržel váhu poprsí. Pokud porovnám dvě ženy se stejnou mírou pod prsy ale odlišnou velikostí poprsí, budou mít odlišné požadavky na pevnost obvodu podprsenky. Žena s větším poprsím bude mít menší velikost obvodu, aby udržel cca 70% váhy jejího poprsí. Žena s malým poprsím nebude potřebovat pevnější obvod, váha poprsí, kterou bude obvod podprsenky nést je téměř nulová.

Přidám ještě můj oblíbený teplákový příklad, který je lehce pochopitelný. Pokud si naplníte kapsy tepláků těžkými klíčemi, může se stát, že Vám spadnou. Vy si tedy přitáhnete gumu, aby váhu v kapsách udržela.

Zákon pružnosti

Obvod podprsenky obsahuje více či méně elastických materiálů. Právě z toho důvodu doporučuji míru pod prsy zaokrouhlit směrem dolů. Zákon pružnosti taky říká, čím je obvod delší, tím více se zvyšuje rozdíl mezi natáhnutým a klidovým stavem. Tento bod je důležitý pro ženy plnějších rozměrů. Ty obvykle i když mají míru pod prsy 95 s klidem obléknou 85 aby zajistily požadovanou pevnost.

Množství elastanu a jiných pružných materiálů v obvodu

Čím více pružných vláken je zastoupeno v obvodu podprsenky, tím více se natáhne již při prvním zkoušení ale i při dalším nošení. Abychom zajistili pevnost obvodu volíme menší obvod. Já, například u značky Fantasie, kde je elastanu velmi málo, vybírám vždy obvod 70, u značky Freya se často rozhoduji mezi 65-70 a u značky Fauve, která obsahuje elastanu nejvíce mám vždy obvod 65.

Odlišnost číslování

Myslete vždy na odlišnost číslování u jednotlivých výrobců. Například španělské číslování přidává k velikosti obvodu 15. U anglických a amerických výrobců najdete často číslování 30, 32, 34, … Odlišnost může být nejen mezi značkami ale i jednotlivými kolekcemi, které jsou složeny z jiných materiálů.

Pohodlí

Nezapomeňte na své pohodlí. Bez ohledu na pravidla výběru jste to vždy vy kdo by měl mít poslední slovo. Máte citlivou pokožku a požadujete volnost, nebo naopak chcete utáhnout ještě více? Spodní prádlo je hlavně o Vašem pohodlí, nikdy si nenechte vnutit nic, co by jste pak nenosila.

Estetika a formování postavy

Pevný obvod zajistí Vašemu poprsí optimální oporu. Podrží ho za všech okolností a udrží ve správné výšce. Pokud je obvod příliš volný tuto službu Vám nikdy neudělá. Nejdřív se totiž zvedne jeho zadní část a jako na váhách klesne vaše poprsí. To se pak nevejde do hezké halenky, navíc povislé poprsí Vám přidá léta. V otevřeném topu nebo šatech je pak vykukující zapínaní podprsenky největším módním prohřeškem (viz. přiložený obrázek).

blog1blog2

Napsat komentář